Výzvy a příležitosti pro mezinárodní obchod v příštím desetiletí

Výzvy a příležitosti pro mezinárodní obchod v příštím desetiletí

Ústřední událostí zahajující mezinárodní fórum „Vyrobeno v Rusku“ byla plenární sekce „rok 2030 – je již zítra.  Co s tím dělat?".  Během zasedání odborníci diskutovali o tom, jaké výzvy a příležitosti čekají export v blízké budoucnosti.

Zasedání bylo zahájeno projevy ruského premiéra Michaila Mišustina a srbské premiérky Anny Brnabicové, kteří se dotkli hlavních témat fóra – změny profilu ruského exportu v začínající dekádě.

„Hlavní téma plenárního zasedání bylo formulováno takto:“ Rok 2030 je již zítra. Co s tím dělat?". Procesy ve světové ekonomice se rychle rozvíjejí. Vzorce poptávky a spotřeby se mění a impulzivní růst digitálních technologií nás nutí běžet ještě rychleji, abychom se posunuli vpřed,“ zahájil plenární zasedání Michail Mišustin.

Zasedání se zúčastnil předseda účetní komory Ruska Alexey Kudrin, předsedkyně Centrální banky Ruska Elvira Nabiullina, ministr zahraničního obchodu Spojených arabských emirátů, JE Dr. Tani bin Ahmed Al Zayudi, předseda vnější ekonomické banky RF Igor Shuvalov, stejně jako první náměstek generálního ředitele státní korporace " Rosatom " Kirill Komarov, generální ředitel společnosti Cognitive Technologies Andrey Chernogorov, zakladatel EdTech společnosti ROBBO Pavel Frolov a výkonný ředitel společnosti "Efko" Sergey Ivanov.

Účastníci rozebírali aktuální situaci v oblasti mezinárodního obchodu, problémy, s nimiž se potýkají exportéři, a také podpůrná opatření, potřebná ke zvýšení počtu exportně orientovaných firem.

Během zasedání si odborníci vyměnili názory na budoucnost ruského exportu a jeho místo na globálním trhu, a také diskutovali o tom, co musí domácí společnosti udělat, aby hrály klíčovou roli při utváření prostředí v globální ekonomice, a to i přes nejistotu nové reality.

„Příštích 5–7 let bude dobou velkých zvratů a velkých příležitostí. Existuje pojem jako „dokonalá bouře“, kdy se v omezeném časovém prostoru sbíhá řada velkých trendů.  V danou chvíli vidíme takovou situaci, “- Andrej Belousov, první místopředseda ruské vlády, popsal takto ve svém projevu příští desetiletí.

„Samozřejmě, že ruský export je již značně rozmanitý jak z hlediska průmyslu, tak i geografického zásobování. Kromě toho se v Rusku zavádějí nové kapacity pro výrobu inovativních produktů, které jsou konkurenceschopné na zahraničních trzích. Pro propagaci takových produktů, za podmínek nové reality, je nutné nabídnout exportérům moderní nástroje, které odpovídají dnešní době“ uvedla Veronika Nikishina, generální ředitelka Ruského exportního centra.

Fórům «vyrobeno v Rusku»  je unikátní mezinárodní platforma pro rozbor aktuálních otázek ohledně exportních aktivit a vývoj praktických řešení pro zvýšení nabídky ruského zboží a služeb v zahraničí.

Podle materiálů REC: https://www.exportcenter.ru/press_center/all-news/vyzovy-i-vozmozhnosti-mezhdunarodnoy-torgovli-blizhayshego-desyatiletiya-obsudili-na-forume-sdelano-/

Odkaz na video: https://youtu.be/iElswNoogds